Provoz eshopu byl ukončen.



Pět rad pro výběr koupelnového nábytku

1. Dvakrát měřte!

Při plánování nové koupelny jste jistě nedali metr z ruky a při výběru koupelnových skříněk to bude nutné dvojnásob. Nestačí jen změřit volný prostor, počítejte s tím, že různí výrobci uvádějí rozměry nábytku různým způsobem. Někteří uvádějí rozměry samotného korpusu skříňky, tedy bez umyvadla, jehož půdorysné rozměry bývají zpravidla o několik centimetrů větší než rozměry skříňky, jindy se jedná o rozměry včetně umyvadla. Z webových stránek výrobce si také stáhněte montážní návod a připravte body na připojení vody a odpadu podle instrukcí. Dna zásuvek umyvadlových skříněk mívají právě kvůli připojení vody a odpadu vykrojený otvor a je nepříjemné, když je vinou svého špatného zaměření nemůžete úplně a hladce dovírat.

V případě zrcadlových skříněk nebo zrcadel s osvětlením je vhodné také správně připravit elektrický kabel. U zrcadel s osvětlením je to zpravidla deset centimetrů pod horním okrajem zrcadla (svorkovnice se schová mezi zrcadlo a stěnu), u skříněk se zrcadlem, které mají větší hloubku, to může být i pár centimetrů nad úrovní vrchu skříňky, kde se kabel připojí do připravené svorkovnice.

2. Čím větší pohyb v koupelně, tím kvalitnější nábytek

Myslete na to kolik členů domácnosti a jak často bude koupelnu používat. Čím častěji se vlhko nebo dokonce stříkající voda setká s koupelnovým nábytkem, tím více zkracujete jeho životnost. Dispozice běžné nevelké koupelny vám pravděpodobně nedá příliš prostoru k umístění nábytku několika různými způsoby. Pokud budete nuceni umístit nábytek do míst, kde hrozí nebezpečí občasného zatečení nebo postříkání vodou (v sousedství vany nebo otevřeného sprchového koutu), musíte vybrat velice kvalitní nábytek, jehož hrany jsou lepeny ABS páskou PUR lepidlem (s dříve používanými melaminovými hranami se na pohledových částech koupelnového nábytku dnes již prakticky nesetkáte) nebo jsou opatřeny kvalitním několikavrstvým lakem. V takovém případě ani opakované postříkání vodou ze sprchy nerozloží koupelnovou skříňku tak, že by se začaly objevovat rozlepující se a bobtnající hrany, jako se tomu obyčejně stane při prvním kontaktu s vodou u levných koupelnových sestav z hobbymarketu.

3. Vyberte si úchytky, které se vám líbí

Většina výrobců dokáže velice snadno osadit jednotlivé koupelnové skříňky desítkami různých druhů úchytek, takže pokud již máte v koupelně nebo jinde v bytě nábytek s konkrétními úchytkami, které jste si oblíbili, existuje velká šance, že i novou skříňku budete moci již z výroby dostat se stejnými úchytkami (zejména, pokud se jedná o značkové celokovové úchytky Hettich nebo Hetal). Někteří výrobci možnost výběru úchytek uvádějí na stránkách svých katalogů, jinde se na to budete muset zeptat. Rozhodně je potřeba to vyřešit ještě před objednáním koupelnového nábytku, protože úchytky mají různé rozteče a dodatečná svépomocná výměna by tak mohla skončit nezdarem.

4. Lak nebo lamino? Přizpůsobte koupelnový nábytek svému vkusu

Trvale vlhké prostředí samozřejmě snižuje životnost koupelnového nábytku, ale nejvyšší ochranu proti vlhkosti, stříkající vodě a mechanickému oděru poskytne kvalitní lak, pokud je proveden v několika vrstvách. Nejkvalitnější skříňky jsou opatřeny pětivrstvým lakem PUR barvami (zejména dvířka a čelní plochy), a tak u nich není riziko, že se vám po pár měsících rozestoupí hrany.

Bohatý výběr dřevodekorů v provedení lamino Vám rozhodně výběr povrchu skříňky neusnadní. Lamino dřevodekory kopírují nejen vzhled přírodních materiálů, ale také díky struktuře, pórům a matnému povrhu jsou maximálně blízké skutečnému dřevu nebo dýze. Odolnost vůči vlhkosti je v plochách samozřejmě lepší než u přírodního materiálu a ve spojích a hranách, je možné díky lepení ABS hran PUR lepidly dosáhnout vysoké odolnosti před mechanickým poškozením a stříkající vodě. Můžete se také setkat s kombinací lamina a laku, kdy je výsledná povrchová úprava provedena ve vysokém lesku a ochrana a životnost nábytku je tak maximální.

5. Rozmyslete si, zda chcete nábytek závěsný, na nožičkách nebo na soklu

Není to jen záležitost designu. Při výběru nábytku do koupelny zvažte, zda budou jednotlivé skříňky stát na nožičkách (dvou nebo čtyřech), nebo na soklu, nebo zda budou uchyceny na závěsech na stěně a vy tak získáte dobrý přístup pod všechny skříňky při úklidu koupelny. Pokud preferujete umístění koupelového nábytku na nožičky, máte na výběr z varianty dvou nožiček (předních) se současným uchycením do zdi, nebo variantu se čtyřmi nožičkami. Pokud v katalogu výrobce nevidíte na fotografiích u vámi vybrané série nožičky, neznamená to, že by je nešlo dokoupit. Výrobci často nabízejí stavitelné nohy jako příslušenství. U varianty umístění koupelnových skříněk na sokl hrozí největší nebezpečí poškození. Sokl může při déletrvajícím styku s vodou nabobtnat a lepené hrany se mohou rozestoupit.